Kaszuby


Kaszuby to niezwykły region nie tylko na turystycznej mapie Pomorza, lecz także Polski i krajów sąsiednich. Jest to miejsce pełne kontrastów i pewnej odmienności, które jednakże nadają temu miejscu jego niecodzienny koloryt.
Kaszëbë, bo tak zowią się również Kaszuby w tutejszym języku, rozpościerają się szerokim pasem od wybrzeża Zatoki Gdańskiej po niemalże południowo-zachodnie granice województwa pomorskiego. Obszar ten jest nieco odmienny kulturowo, etnicznie i językowo od typowych polskich miejscowości. Część miejscowej ludności w życiu codziennym posługuje się językiem kaszubskim, a za językiem idzie lokalny folklor, którego elementów możemy doszukać się przemierzając okoliczne malownicze wsie i miasta.
Użycie słowa „malownicze” nie jest tudzież w żaden sposób nadużyciem. Tereny te słyną z niebywałej urody. Liczne, czyste i duże jeziora są urokliwie położone pośród wzgórz, które stanowią nietypowy krajobraz dla Pomorza. Stąd też centralna część Pojezierza Kaszubskiego nierzadko określana jest jako Szwajcaria Kaszubska. Jej najwyższe wzniesienie – Wieżyca – może nie jest równie spektakularne jak Matterhorn, ale z pewnością nikt nie odmówi mu urody. Nie sposób pominąć także wszechobecnych lasów, które wchodzą w skład między innymi Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz pomniejszych rezerwatów.
Kaszuby to także ciekawa historia i związane z nią legendy. Począwszy od stolicy, czyli Kartuz, gdzie zwiedzić możemy średniowieczny kolegiacki kompleks poklasztorny zakonu Kartuzów po krzyżackie pozostałości w postaci zamku warownego w Bytowie. Ludowej historii Kaszub przyjrzeć się można z kolei w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich. Być może będzie to również okazja do poznania dawnych lokalnych obrzędów, wierzeń czy podań – na przykład o Pùrtku i Smãtku.
Mówiąc o Kaszubach pamiętajmy o regionalnych tradycjach. Jedną z nich niewątpliwie jest spożywanie tabaki, czyli sproszkowanego, często aromatyzowanego tytoniu. Nieraz uda nam się tutaj spotkać kogoś z charakterystycznym kaszubskim rożkiem tabacznym raczącego się tą używką. O popularności tabaki niech świadczy choćby fakt, że rokrocznie w Chmielnie odbywają się ogólnopolskie mistrzostwa w jej zażywaniu.
Kraina ta lubi zaskakiwać. I tak w samym jej sercu znajdziemy miejscowość o dobrze kojarzonej przez wszystkich nazwie Rzym! Nie dorównuje ona zapewne stolicy Italii, jednakże odnajdziecie w niej wszystko to, czego szukacie na wakacjach – spokój, piękne widoki, bliskość natury i oczywiście mnóstwo atrakcji.